Bogatynia - Góry Izerskie

Bogatynia - turystyka w gminie

Bogatynia

Zobacz także

Polecane

Partnerzy

logo ŁGP

start » Historia  » Drogi i mosty

Drogi i mosty

Przez gminę bogatyńską od najdawniejszych czasów wiodły szlaki, trakty i drogi. Uprzemysłowienie miejscowości i okolicy przyczyniło się do rozbudowy infrastruktury. Niektóre z dróg i mostów zasługują na uwagę

Most Króla Jana

most Króla Jana

Most Króla Jana - ufundowany przez Carla Preibisha - na przeciw jego willi

Pierwszą w mieście żelazną przeprawą przez Miedziankę jest Most Króla Jana z 1869 roku. Niedawno wyremontowany łączy ulicę Kościuszki i Partyzantów. Nazwany został na cześć ówczesnego saksońskiego monarchy, który uroczyście po nim przejechał. Konstrukcja mostu umożliwia unoszenie na ok. metr podczas wysokich stanów wody w rzece, dzięki czemu ani razu nie został uszkodzony przez wylewy. Fundatorem mostu był C.A.Preibisch.

Stary Trakt Żytawsko-Jeleniogórski (Alte Zittau-Hirschberger Handels-strasse)

Znany od stuleci jako droga łącząca handlujące Łużyce i Saksonię ze Śląskiem, był alternatywą dla Via Regia zwaną również Hohe Straße czyli traktu królewskiego z Moguncji, przez Frankfurt, Lipsk, Zgorzelec, Wrocław do Krakowa. Ten paneuropejski szlak, wywodzący się jeszcze z czasów rzymskich, był w Średniowieczu zatłoczony i często niebezpieczny.

Stary Trakt Żytawsko-Jeleniogórski miał regionalne znaczenie, więc podróżowało się nim spokojniej i taniej. Rozpoczynał się w Żytawie, poprzez Kotlinę Turoszowską, prowadził przez Reichenau do Frýdlantu. Dzisiejsza ul.Kurzańska w Bogatyni pokrywa się z jego przebiegiem i jest uważana za jego relikt. Następnie podnóżem Gór Izerskich poprzez Nové Město Pod Smrkem, wzdłuż Grzbietu Kamienickiego poprzez Gierczyn, Przecznicę, Proszową i Małą Kamienicę wiódł podróżnych do Jeleniej Góry.

Kontrolę nad nim sprawowali burgrabiowe Zamku Wronów, co nie zawsze oznaczało zapewnienie podróżującym bezpieczeństwa...

Zobacz także

drukuj

Sam zobacz

Poznaj LIBEREC! »

Liberec

Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i tu­ry­stycz­nym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kuror­tom.
Zielone i spokojne, mimo że stu­ty­sięcz­ne, miasto oferuje wiele parków, ście­żek spacerowych, zabytków archi­tek­tu­ry i techniki, baseny kąpielowe i sym­pa­tycz­ne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją li­nową możemy podziwiać wspaniałe wi­do­ki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!

 

Warto wiedzieć

Gdzie jedli, pili i się bawili dawni Bogatynianie  »

karczma Twardowski

Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

«start | góra | « cofnij

www.goryizerskie.pl