Bogatynia - Góry Izerskie

Bogatynia - turystyka w gminie

Bogatynia

start » Geografia  » Kotlina Turoszowska

Kotlina Turoszowska

Jest "centralną" częścią gminy, a biorąc pod uwagę jej wielkość i bogactwo jakie kryje pod powierzchnią - najważniejszą

Kotlina Turoszowska

Kotlina (Niecka) Turoszowska - widok na północ

To właśnie w niecce Kotliny Turoszowskiej, 25-17mln lat temu obfity wilgotny las zalany został przez płytkie jeziorzysko. Dzięki sprzyjającemu subtropikalnemu klimatowi mioceńskiemu powstał węgiel brunatny - główny surowiec wydobywany w miejscowej kopalni. Kotlina pierwotnie miała charakter płaskodennej niecki, jednak funkcjonowanie KWB Turów utworzyło ogromne wyrobisko przez co jej dno sztucznie obniżyło się o ok. 200m (docelowo ponad 300m). Kto nigdy niczego podobnego nie widział niech spróbuje sobie wyobrazić dziurę w ziemi w kształcie misy o średnicy kilku kilometrów. Zapewniam, że robi wrażenie!

zwalowarka

Ostatnia zwałowarka na "zwałowisku zewnętrznym". Zwały (tzw. hałdy) zamykaja Kotlinę od północy

W pd.-wsch. części niecki rozciąga się łańcuch zabudowań Bogatyni oraz na zachód od niej rozsypanych kilka wsi wchodzących w skład gminy. Są to kolejno: Opolno Zdrój, Białopole, Sieniawka oraz Porajów.

El. Turów

Elektrownia Turów i widoczna poniżej tzw. "pochylnia" - zespół taśmociągów transportujących urobek do sortowni węgla

Od północy z wyrobiskiem sąsiadują: Zatonie-Kolonia i Trzciniec (Dolny) gdzie znajduje się El. Turów.

Po wschodniej stronie odkrywki leży Turoszów. Wieś formalnie nie istnieje chociaż ocalały 4 budynki - pełnią rolę zaplecza administracyjnego KWB Turów. W dawnej gospodzie mieściło się swego czasu Muzeum Górnicze.

Trzciniec (Górny i Dolny), Zatonie-Kolonia, Zatonie i Turoszów włączone są w granice miasta Bogatyni.

Zobacz także

drukuj

Sam zobacz

Poznaj LIBEREC! »

Liberec

Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i tu­ry­stycz­nym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kuror­tom.
Zielone i spokojne, mimo że stu­ty­sięcz­ne, miasto oferuje wiele parków, ście­żek spacerowych, zabytków archi­tek­tu­ry i techniki, baseny kąpielowe i sym­pa­tycz­ne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją li­nową możemy podziwiać wspaniałe wi­do­ki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!

 

Warto wiedzieć

Gdzie jedli, pili i się bawili dawni Bogatynianie  »

karczma Twardowski

Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

«start | góra | « cofnij

www.goryizerskie.pl