Bogatynia - Góry Izerskie

Bogatynia - turystyka w gminie

Bogatynia

start » Turystyka  » Dworki i pałace

Dworki i pałace

Dworki, wille i pałacyki do niedawna spotkać można było niemal w każdej wsi gminy. Do naszych czasów dotrwała niewielka część z nich, a żaden nie uniknął destrukcyjnego wpływu czasu i barbarzyńskiego traktowania "poniemieckiej" architekruty. Dziś są obiektem porządania, podziwu i tęsknoty za czasami, gdy domostwo nie tylko dawało dach nad głową lecz musiało też cieszyć oko

reibersdorf

Niestniejący pałac w Reibersdorf (Rybarzowicach) ok. 1935r.

Jeden z największych pałaców stał jeszcze do pocz. lat 90. XXw. wraz z bogatym w starodrzewy parkiem w Rybarzowicach, jednak został zlikwidowany przez postępującą odkrywkę kopalni, co w tym regionie jest rzeczą normalną i nie budzącą zdziwienia. Los ten podzieliły w sumie trzy wsie w całości (pierwsza to Nadrzecze) oraz kolejne trzy w znacznej części. Takie są niestety koszty cywilizacyjnego rozwoju.

Nadrzecze

Gießmannsdorf (Nadrzecze) z widocznym drewnianym dworem (widok od południa) przed II wojną światową

Już poza granicami gminy (lecz w najbliższym jej sąsiedztwie) wspaniały niegdyś pałac w Radomierzycach, od kilku lat w trakcie restauracji, nabiera dawnego blasku. Powstaje w nim centrum hotelowo-konferencyjne.

pałac w Radomierzycach

Pałac w Radomierzycach - przepiękny przykład późnego baroku

Godny odwiedzin jest również folwark w Starym Zawidowie, który podobno kryje słynne skarby III Rzeszy.

Zobacz także

drukuj

Sam zobacz

Poznaj LIBEREC! »

Liberec

Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i tu­ry­stycz­nym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kuror­tom.
Zielone i spokojne, mimo że stu­ty­sięcz­ne, miasto oferuje wiele parków, ście­żek spacerowych, zabytków archi­tek­tu­ry i techniki, baseny kąpielowe i sym­pa­tycz­ne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją li­nową możemy podziwiać wspaniałe wi­do­ki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!

 

Warto wiedzieć

Gdzie jedli, pili i się bawili dawni Bogatynianie  »

karczma Twardowski

Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

«start | góra | « cofnij

www.goryizerskie.pl