Bogatynia - Góry Izerskie

Bogatynia - turystyka w gminie

Bogatynia

start » Turystyka  » Wzgórza i pagórki

Wzgórza i pagórki

Krajobraz gminy i miasta urozmaicony jest wieloma wzgórzami, pagórkami, skałkami i innymi tworami geologicznymi. Niektóre z nich są doskonałymi punktami widokowymi, a większość ma swoją historię

Ciekawym wzgórzem przy ul. Chełmońskigo jest popularnie zwany "Obserwator", gdzie stoi maszt telefonii komórkowej (dawny przekaźnik telewizyjny dla Programu 2 wybudowany przez El. Turów w 1972r.). Poza doskonałą panoramą miasta można zobaczyć na nim ślady cmentarza - niestety ograbionego z tablic nagrobnych w latach 90. XXw., kiedy to modne stało się kupowanie przez Niemców starej kamieniarki.

kamieniołom w Markocicach

Kamieniołom w Markocicach. Uruchomiony w latach 60. XXw. na użytek budowy Kombinatu Energetyczo-Górniczego od lat nie jest eksploatowany

Dalej na południowy wschód, za dawnym majątkiem alodialnym, znajduje się, zbudowane z bazaltowych bloków, wzgórze Wachtberg [brak polskiej nazwy] gdzie przed 1945r. stał pomnik.

Opodal, na południowych zboczach tej góry, podczas budowy kombinatu energetycznego na początku lat 60. uruchomiony został kamieniołom, od wielu już lat nieczynny. Ostatnio wykorzystywany przez amatorów wspinaczki skałkowej. To dość karkołomne z uwagi na spadające odłamki skalne.

pomnik

Jak dotąd nie ma pomysłu na zagospodarowanie niewysokiej "saneczkowej" górki

Lubiana przez dzieciaki górka między domami ulic Kusocińskiego, Chopina i Energetyków, zwana jest popularnie "pomnikiem", bowiem w 1921r. wystawiono na nim pomnik ku czci ofiar Wielkiej Wojny. Na jej frontach zginęło ponad 250. miekszańców i choć Reichenau nie ucierpiało bezpośrednio wskutek działań wojennych to I wojna św. wywarła znaczne piętno. Okazały, obsadzony topolami pomnik, był miejscem składania kwiatów i do końca II wojny św. odbywały się przy nim uroczystości weteranów. Polscy gospodarze obelisk zniszczyli, a sam pagórek nieudolnie starano się zmienić na tor saneczkowy.

Inną formacją skalną są nagie bazaltowe wysięgi wulkaniczne w obrębie Wigancic, tworzące ciekawe niekiedy formy i stanowiące dobry punkt widokowy na okolicę Frýdlantu oraz na Dolinę Dolnej Smiedy (Witki w granicach Polski). Na jednym z takich wzgórz w XIX wieku odkryto kamień będący stołem ofiarnym pogańskich Słowian. Został prawdopodobnie rozbity na cele budowlane jeszcze w tym samym stuleciu.

głaz narzutowy

Głaz narzutowy przy drodze do Kunratic

Przy drodze do przejścia granicznego Bogatynia-Kunratice nad stawem rybnym w pobliżu ogródków działkowych, zobaczyć można znacznych rozmiarów głaz narzutowy (eratyk), przypominający działalność lodowca (podczas zlodowacenia Elstery). Do 1945r. był chronionym pomnikiem przyrody. Głazy tego typu można spotkać również w innych zakątkach Ziemi Bogatyńskiej, jednak ten należy do największych.

Zobacz także

drukuj

Sam zobacz

Poznaj LIBEREC! »

Liberec

Największe miasto Północnych Czech jest pięknie położonym ośrodkiem sportowym, kulturalnym i tu­ry­stycz­nym. Walory wypoczynkowe Liberca dorównują najlepszym czeskim kuror­tom.
Zielone i spokojne, mimo że stu­ty­sięcz­ne, miasto oferuje wiele parków, ście­żek spacerowych, zabytków archi­tek­tu­ry i techniki, baseny kąpielowe i sym­pa­tycz­ne, niedrogie restauracje. Z góry Jeszted, na którą wjedziemy koleją li­nową możemy podziwiać wspaniałe wi­do­ki, a zimą zjechać na nartach.
Leży zaledwie 15km od Bogatyni - nie zwlekaj więc - POZNAJ LIBEREC!

 

Warto wiedzieć

Gdzie jedli, pili i się bawili dawni Bogatynianie  »

karczma Twardowski

Na przełomie XIX i XX stulecia, ówcześni gospodarze Górnych Łużyc, znaczną część życia towarzyskiego spędzali poza domem. Korzystali z karczm i gospód, spożywając tam posiłki lecz przede wszystkim alkohol

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

«start | góra | « cofnij

www.goryizerskie.pl